Efektywna kampania wymaga optymalizacji i ewaluacji

Piotr Osiński: kluczem do efektywnie zrealizowanej kampanii jest jej optymalizacja i ewaluacja

W dzisiejszym materiale zapraszamy Was do zapoznania się z kilkoma zagadnieniami, które już wkrótce szeroko omówimy w trakcie szkolenia z Piotrem Osińskim, specjalistą ds. analityki internetowej.

Najczęściej popełniany błąd w obszarze analityki internetowej to…

Wbrew pozorom nie są to wcale błędy techniczne związane z wdrożeniem lub konfiguracją narzędzi analitycznych, ale brak regularnego i usystematyzowanego działania opartego na danych (co ważne: niezależnie od ich wielkości).

Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, gdzie często nie ma dedykowanej osoby do szeroko rozumianych działań analitycznych, zapominają o tym, że przygotowanie kampanii to tylko początek: kluczem do efektywnie zrealizowanej kampanii to jej optymalizacja i ewaluacja na sam koniec – dzięki temu budujemy wiedzę i doświadczenie, które procentuje w przyszłości.

Jakie są 3 najważniejsze porady w obszarze analityki, które byłbyś w stanie zaoferować właścicielom sklepów internetowych? 

  1. Możliwie wszystkie decyzje podejmuj w oparciu o dane. Zaczynaj nawet od analizy najprostrzych współczynników, stawiając sobie konkretne, mierzalne cele.
  2. Zintegruj dane online (np. ruch i sprzedaż na stronie internetowej) i offline (np. koszty pozyskania ruchu) w jednym narzędziu. Dane stają się tym bardziej użyteczne im łatwiejszy dostęp do nich uzyskają osoby nietechniczne i im mniej czasu zajmuje im ich „wydobycie”.
  3. Jeżeli nie masz narzędzi do mierzenia poziomu świadomości swojej marki, spróbuj skupić się na raportowaniu zmian ilości wizyt pochodzących ze źródła Direct, wpisań nazwy twojej marki w wynikach wyszukiwania naturalnego w przeglądarkach oraz danych płynących z narzędzi monitorujących posty/fora takich jak Brand24 czy też Sentione.

Zastosowanie tych trzech zasad spowoduje, że będziesz dysponować informacjami dotyczącymi poziomu wyszkukiwań „naturalnych” i zainteresowania Twoją marką w internecie. Ta wiedza zaś umożliwi Ci podjęcie działań aby zwiekszyć/podwyższyć tę ilość.

W analityce zawsze chodzi o to, aby sprzedawać jak najwięcej jak najmniejszym kosztem.

Jakie są 3 najważniejsze narzędzia wykorzystywane w analityce internetowej? Co każdy ecommerce musi mieć?

  1. Przetestowany system do mierzenia wszelkich aktywności na stronie, czyli de facto jak najlepiej skonfigurowany moduł e-commerce.
  2. System CRM, który pozwola w łatwy sposób wystawić do analizy dane niedostępne dla narzędzi internetowych, ale jednocześnie bardzo istotne dla podejmowanych działań, również internetowych
  3. Narzędzie do testów A/B – nie są to narzędzia stricte analityczne ale właściwe ich wykorzystanie dostarcza danych mogących istotnie zmienić efektywność całego biznesu. Powszechną praktyką powinno być testowanie wersji przy wprowadzaniu zmian czy to na stronie internetowej czy np. w kampaniach płatnych Adwords.

______

Już wkrótce szkolenie z Piotrem: Analityka internetowa w ujęciu biznesowym, kup swój bilet już dzisiaj!

Piotr Osiński – specjalista ds. analityki internetowej. Doświadczenie zdobył pracując m.in. dla Agito.pl, Mitsubishi czy agencji K2. Płynnie porusza się w środowisku takich narzędzi jak m.in. Google Analytics, AdWords, Tag Manager czy DoubleClick. Efektywnie przekłada wnioski płynące z ruchu internetowego na decyzje biznesowe swoich klientów. Od września 2017 r. CEO własnej agencji analitycznej – Better Analyse It.

Podziel się swoją opinią